logotype

Implanty to coraz częściej stosowana forma odbudowy uzębienia. Należą do najmniej inwazyjnych metod uzupełnienia ubytków zębowych.
Implant to tytanowa śruba wprowadzona do kości. Traktuje się ją jako zamiennik korzenia zęba można na niej utworzyć koronę zęba. Aby ząb trzymał się w jamie ustnej do implantu przykręca się łącznik, do którego przykleja się lub przykręca koronę ceramiczną. Korona wystaje ponad dziąsło i imituje znajdujący się tam wcześniej ząb. Proces zespalania się tytanowego implantu z kością nazywany jest osseointegracją. Zjawisko to odkrył i jako pierwszy wszczepił implant w 1965 roku profesor Branemark. Implant ten służy do dnia dzisiejszego. Korona może być wykonana z ceramiki na podbudowie złota lub nie posiadać żadnej komponenty metalowej taka korona pełnoceramiczna łączona jest także z kosmetycznym łącznikiem wykonanym najczęściej z cyrkonu. Uzyskujemy wówczas piękne różowe zabarwienie dziąseł. Implanty pomogą w sytuacji kiedy brakuje nam jednego, kilku lub wszystkich zębów. Implant jest wygodniejszy niż most lub proteza ponieważ nie trzeba wyciągać go do czyszczenia, nie uszkadza się też sąsiednich zębów tak jak w przypadku mostu, gdzie czasami szlifuje się sąsiednie całkowicie zdrowe zęby. Implant wolniej się zużywa niż proteza. Jeżeli straciłeś wszystkie zęby a nie zadowala cię proteza to wystarczą tylko 4 implanty u góry i 4 na dole by znowu swobodnie gryźć i się uśmiechać. Zabieg wszczepienia implantu nie jest bolesny ani czasochłonny. Leczenie może trwać od trzech do sześciu miesięcy w zależności od tego gdzie umieszczamy implanty (w szczęce goją się dłużej z powodu gąbczastej struktury kości  ok 6 m-cy, natomiast żuchwie około trzech miesięcy). W naszej praktyce stosujemy kilka systemów implantologicznych: polski- Osteoplant, amerykański Zimmer, Dentsply -Ankylos.

https://www.youtube.com/watch?v=eruPVdo_BYc&feature=youtube

https://www.youtube.com/watch?v=JkQjecOrTzQ


Implanty krok po kroku

Pierwsza wizyta implantologiczna poprzedzona jest badaniem diagnostycznym przy pomocy pantomografu Hyperion 3DTS. Trójwymiarowa rekonstrukcja jest najwierniejszym formą odwzorowania warunków panujących  u pacjenta. Badanie pomaga w rozplanowaniu położenia implantów, możemy zrobić symulację położenia implantów przy pomocy programu komputerowego, lekarz może ocenić stan naszych zębów, rozmiar kości, wielkość planowanego implantu. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę, dowiesz się czy możesz mieć wszczepione implanty. Lekarz oceni twoje potrzeby, wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia implantów. Następnie lekarz dobierze najlepszy rodzaj kuracji oraz ustali z Tobą plan indywidualnego leczenia oraz przedstawi dostępne systemy implantologiczne, ich ceny, wady i zalety.
Zabieg wszczepienia implantów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Przy bardzo dobrych warunkach kostnych, to znaczy odpowiedniej wysokości i szerokości wyrostka  zębodołowego, można  zminimalizować  pole operacyjne  tj. wykonać tak zwane okienka w płacie śluzówkowo-okostnowym a następnie zrobić lożę pod implanty i umieścić w nich implanty. Do implantów wkręcamy od razu śruby gojące. Po takim zabiegu brak jest dolegliwości bólowych na drugi dzień lub są minimalne. Druga metoda jest bardziej inwazyjna polega na odsłonięciu kości z wytworzeniem płata śluzówkowo-okostnowego, nawierceniu loży pod implanty, umieszczeniu implantów i ponownym  zreponowaniu i zaszyciu implantów. Na drugi dzień może pojawić się obrzęk i krótkotrwałe dolegliwości bólowe.
Uzupełnienie protetyczne wykonujemy po upływie 3 do 6 miesięcy od zabiegu implantacji. Możemy wykonać pojedynczą koronę lub bardziej złożony most lub protezy na implantach z zatrzaskami.

Zalecenia w pierwszym tygodniu po zabiegu wszczepienia implantów

Dbaj o higienę jamy ustnej, postępuj według indywidualnych zaleceń lekarza wykonującego zabieg. Nie pal tytoniu, nie pij alkoholu, unikaj wysiłku fizycznego, nie jedz twardych potraw, używaj odkażających płukanek z chlorheksydyną.

Dentestic lek. stom. Wojciech Szałkowski, tel. 782 626 000