logotype

Implanty to coraz częściej stosowana forma odbudowy uzębienia. Należą do najmniej inwazyjnych metod uzupełnienia ubytków zębowych.
Implant to tytanowa śruba wprowadzona do kości. Traktuje się ją jako zamiennik korzenia zęba można na niej utworzyć koronę zęba. Aby ząb trzymał się w jamie ustnej do implantu przykręca się łącznik do którego przykleja się lub przykręca koronę ceramiczną. Korona wystaje ponad dziąsło  i imituje znajdujący się tam wcześniej ząb. Proces zespalania się tytanowego implantu z kością nazywany jest osseointegracją. Zjawisko to odkrył  i jako pierwszy wszczepić implant w 1965  roku profesor Branemark. Implant ten służy do dnia dzisiejszego. Korona może być wykonana z ceramiki na podbudowie złota lub nie posiadać żadnej komponenty metalowej taka korona pełnoceramiczna łączona jest także z kosmetycznym łącznikiem wykonany najczęściej z cyrkonu. Uzyskujemy wówczas piękne różowe zabarwienie dziąseł. Implanty pomogą w sytuacji kiedy brakuje nam jednego ,kilku lub wszystkich zębów. Implant jest wygodniejszy niż most lub proteza ponieważ nie musisz wyciągać go do czyszczenia nie uszkadza się też sąsiednich zębów tak jak w przypadku mostu, gdzie czasami szlifuje się sąsiednie całkowicie zdrowe zęby. Implant wolniej się zużywa niż proteza. Jeżeli straciłeś wszystkie zęby a nie zadowala cię proteza to wystarczą tylko 4 implanty u góry i 4 na dole by znowu swobodnie gryźć I się uśmiechać . Zabieg wszczepienia implantu nie jest bolesny i  czasochłonny.  Leczenie może trwać od trzech do sześciu miesięcy   w zależności gdzie umieszczamy implanty  w szczęce goją się dłużej z powodu gąbczastej struktury kości  ok 6 m-cy, natomiast żuchwie około trzech miesięcy W naszej praktyce stosujemy kilka systemów implantologicznych: polski - Osteoplant ,amerykański Zimmer, Dentsply -Ankylos.

http://www.osteoplant.com.pl/dla_pacjentow/czym_jest_implant

https://www.youtube.com/watch?v=eruPVdo_BYc&feature=youtube

https://www.youtube.com/watch?v=JkQjecOrTzQ


Implanty krok po kroku

Pierwsza wizyta implantologiczną poprzedzona jest badanie diagnostycznym przy pomocy pantomografu Hyperion 3DTS . Trójwymiarowa rekonstrukcja jest najwierniejszym formą odwzorowania warunków panujących  u pacjenta. Badanie pomaga w rozplanowaniu położenia implantów, możemy zrobić symulację położenie implantów przy pomocy programu komputerowego, lekarz może ocenić stan naszych zębów rozmiar kości wielkość planowanego implantu. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę dowiesz się czy możesz mieć wszczepione implanty. Lekarz oceni twoje potrzeby wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia implantów. Następnie lekarz dobierze najlepszy rodzaj kuracji oraz ustali z Tobą plan indywidualnego leczenia oraz przedstawi dostępne systemy implantologiczne ich ceny, wady i zalety.
Zabieg wszczepienia implantów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym i nie odczuwa się bólu. Przy bardzo dobrych warunkach kostnych to znaczy odpowiedniej wysokości i szerokości wyrostka  zębodołowego można  zmini malizować  pole operacyjne  tj. wykonać tak zwane okienka w płacie śluzówkowo -okostnowy a następnie zrobić lożę pod  implanty  i umieścić w nich implanty . Do implantów wkręcamy od razu śruby gojące takie kapselki wystające nad dziąsło, które go od razu formują. Po takim zabiegu brak  jest dolegliwości bólowych na drugi dzień   lub są minimalne. Druga metoda jest bardziej inwazyjna polega na odsłonięciu kości z wytworzeniem płata śluzówkowo -okostnowego nawierceniu loży pod implanty umieszczeniu implantów i ponownym  zreponowaniu i zaszyciu implantów. Na drugi dzień może pojawić się obrzęk i krótkotrwałe dolegliwości bólowe.
Uzupełnienie protetyczne wykonujemy po upływie 3 do 6 miesięcy od zabiegu implantacji. Możemy wykonać pojedynczą koronę lub bardziej złożony most lub protezy na implantach z zatrzaskami.

Zalecenia w pierwszym tygodniu po zabiegu wszczepienia implantów

Dbaj o higienę jamy ustnej postępuj według indywidualnych zaleceń lekarza wykonującego zabieg .Nie pal tytoniu Nie pij alkoholu unikaj wysiłku fizycznego nie jedz twardych potraw ,używaj odkażające płukanki z chlorheksydyną.

Dentestic lek. stom. Wojciech Szałkowski, tel. 782 626 000