logotype

Leczenie endodontyczne (tzw. kanałowe) polega na zastąpieniu miazgi zęba (tzw. nerw) materiałem sztucznym.
Jest to konieczne w przypadku zapalenia lub obumarcia miazgi zęba, ponieważ zaniechanie takiego zabiegu skutkuje bólem, zmianami zapalnymi kości w okolicy korzenia zęba, a w konsekwencji prowadzi do utraty zęba. Ząb wymagający leczenia endodontycznego bardzo często boli, ale choroby miazgi zęba mogą również przebiegać bezobjawowo.
Również zdjęcie rentgenowskie nie zawsze potwierdza obecność zmian wymagających leczenia endodontycznego, dlatego dokładne badanie lekarskie jest niezbędne.
Leczenia endodontycznego nie należy się obawiać, gdyż wszystkie zabiegi mogą być wykonane w znieczuleniu miejscowym, a prawidłowo przeprowadzone leczenie pozwala znacznie przedłużyć obecność zęba w jamie ustnej bez dolegliwości bólowych.

Obecnie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu stosowania materiałów opatrunkowych podczas leczenia, więc procedury nie muszą trwać długo, a w niektórych przypadkach wystarczy tylko jedna wizyta.

Należy pamiętać, że zęby leczone endodontyczne są zębami martwymi, a to oznacza że ich struktura jest znacznie osłabiona i bardzo często po leczeniu nie wystarczy wykonanie samego wypełnienia (tzw. plomby).
Takie zęby zwykle muszą zostać odpowiednio wzmocnione i odbudowane zależnie od przypadku, a indywidualne rozwiązanie zaproponuje lekarz dentysta.
Ludzkie zęby mają bardzo zróżnicowaną anatomię, która decyduje o przebiegu leczenia i możliwych powikłaniach oraz komplikacjach w trakcie zabiegu.
Czasami zdarza się, że okaże się ono bardzo trudne lub nawet niemożliwe zwłaszcza, gdy nie jest to pierwsze leczenie endodontyczne danego zęba.

Dentestic lek. stom. Wojciech Szałkowski, tel. 782 626 000