logotype

Profilaktyka- jak wiadomo zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego profilaktyka próchnicy jest szczególnie ważną kwestią.
Podczas wizyt udzielamy rad jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i odpowiadamy na wszelkie pytania, dobierając zabiegi higieniczne do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pierwszą najważniejszą sprawą jest prawidłowe szczotkowanie. Metody szczotkowania dobiera się zależnie od wieku, zdolności manualnych oraz stanu uzębienia.
Taka zasada obowiązuje również w przypadku wyboru rodzaju szczoteczki i dodatkowych przyborów higienicznych.
W przypadku dzieci zalecamy metodę okrężną, dorosłym, którzy mają bardziej rozwinięte umiejętności manualne - najczęściej metodę wymiatającą ("roll"). Metody te są stosowane w przypadku szczoteczek manualnych.
Jeśli pacjent stosuje szczoteczkę elektryczną zaleca się wyłącznie przykładanie szczoteczki do powierzchni zębów bez dodatkowych manewrów pamiętając aby nie dociskać jej zbyt mocno, ponieważ może dojść do wycierania szyjek zębów oraz podrażnienia dziąseł.
Szczotkowanie niezależnie od metody i rodzaju szczoteczki powinno trwać nie krócej niż 2 minuty. Włosie szczoteczki dobiera się indywidualnie do potrzeb lecz najczęściej zaleca się włosie średnie (medium).

Dodatkowe przybory higieniczne, które najczęściej polecamy to nić dentystyczna, irygator wodny, płukanki do jamy ustnej czy w niektórych przypadkach szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych.

Profilaktyka poza zabiegami wykonywanymi samodzielnie przez pacjenta polega także na profesjonalnych zabiegach w gabinecie, wykonywanych przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego, po którym wykonuje się polerowanie lub piaskowanie i w razie potrzeby fluoryzację.

Skaling polega na "odbijaniu" złogów kamienia z użyciem ultradźwięków. Podczas takiego zabiegu usuwa się głównie złogi widoczne powyżej dziąsła. Te głębiej położone po dziąsłem występują w przypadku przewlekłego zapalenia przyzębia ("paradontozy") i wymagają dodatkowych zabiegów w znieczuleniu miejscowym.

Piaskowanie jest zabiegiem pozwalającym wygładzić powierzchnię szkliwa po skalingu i usunąć powierzchowne przebarwienia powstałe w wyniku picia ciemnych napojów i palenia papierosów.
Czasami takie przebarwienia wnikają głębiej w strukturę szkliwa i wówczas jedyną możliwością na poprawę wyglądu jest wybielanie zębów.

Fluryzacja profesjonalnie wykonana w gabinecie to zabieg polegający na wcieraniu preparatów zawierających związki fluoru lub nałożenie żelu fluorowego na tzw. łyżce (lub szynie) na kilka minut.
Dzięki temu zęby są mniej podatne na próchnicę, zmniejsza się nadwrażliwość szyjek oraz można zatrzymać rozwój bardzo małych powierzchownych ubytków próchnicowych.
Po fluoryzacji zaleca się nie spożywanie napojów i posiłków przez dwie godziny i nie szczotkowania zębów w dniu zabiegu.

Zabiegi profilaktyczne są całkowicie bezpieczne i nie powodują uszkodzenia szkliwa ani rozchwiania zębów.
Jeśli po usunięciu osadów pacjent odczuwa większą ruchomość zębów to jest to spowodowane istniejącym już zapaleniem przyzębia i usunięcie kamienia dla takiego pacjenta jest zabiegiem leczniczym i niezbędnym do zahamowania tej choroby.

Dentestic lek. stom. Wojciech Szałkowski, tel. 782 626 000