logotype

Protetyka jest to dziedzina zajmująca się odtwarzaniem utraconych tkanek zębów lub całych zębów. Metoda uzupełnienia braków zębowych jest dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta.Oferujemy uzupełnienia ruchome(wyjmowane) i stałe (nie wyjmowane).
W przypadku gdy ząb jest bardzo zniszczony i wypełnienie światłoutwardzalne nawet wzmocnione odpowiednimi sztyftami nie jest wystarczające proponujemy estetyczne uzupełnienia porcelanowe.
Mogą one być w całości wykonane z porcelany lub częściowo z metalu estetycznie zasłoniętego porcelaną.
W przypadku utraty całego zęba wraz z korzeniem można brak uzupełnić w postaci mostu porcelanowego lub implantu zależnie od warunków w jamie ustnej oraz oczekiwań pacjenta.
Gdy dojdzie do utraty kilku lub wszystkich zębów proponujemy kilka możliwych rozwiązań z wykorzystaniem implantów, mostów lub też wyjmowanych protez.

Protezy wyjmowane różnią się zależnie od warunków w jamie ustnej, liczby brakujących zębów oraz indywidualnych wymagań pacjenta.
Najczęściej wykonuje się protezy szkieletowe i akrylowe.

Protezy szkieletowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku obecności choć kilku zębów własnych - są one mniejsze i bardziej stabilne niż protezy akrylowe i wykonane z metalu połączonego z akrylowymi zębami.

Protezy akrylowe są całkowicie wykonane z akrylu jedynie mogą posiadać klamry w postaci metalowych "drucików", są one większe i bardziej opierają się na dziąsłach niż na zębach własnych, ale w przypadku utraty wszystkich zębów są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Jeśli pacjent nie akceptuje protezy akrylowej ze względu na słabe utrzymanie i nie ma swoich zębów można znacznie poprawić komfort jej użytkowania za pomocą dodatkowo wszczepionych implantów w kości.

U pacjentów z częściowo zachowanym uzębieniem, którzy nie akceptują metalowych klamer ze względów estetycznych można również zaproponować protezę tzw. acetalową, której klamry zamiast z metalu wykonane są z tworzywa w kolorze zbliżonym do koloru zębów.

Dentestic lek. stom. Wojciech Szałkowski, tel. 782 626 000